ABOUT US / O NÁS

It all started back in 1999, when I procured my first dog from Slovakia. Shortly after, I met with a representative in Bratislava and I that's when I come to love this breed. I decided, when I'll have my own family house I'll be one of those lucky people, who will be a proud owner of this gem.

The Kennel: "Spirit of Bloodhound" didn't exist at the time. I only had one dog whom I wanted to take for competitions, but unfortunately, he didn't meet the criteria, so I kept him as family pet. Approximately two years later, I bought a dog from Ivan Richter, who was superb, met all criteria to take part in competitions. That's the time when we opened the Kennel, Spirit of Bloodhound.

As time passed, I gradually brought home more dogs from excellent, world famous breeders, from the Netherlands and Belgium, such as Du Noble Limier and The Linden-Trees. I drove all over Europe with them, to take part in various dog shows. The beginning was very difficult, but as I mentioned it before, the quality of this breed wasn't as high in Slovakia (with an exception of two or three individuals) as it was in Belgium or the Netherlands. Currently, I have four females and a beauteous male, whose photos you can view on our webpage.

 

Všetko sa začalo roku 1999, keď som si zadovážil prvého psíka zo Slovenska. Po tom, čo som zbadal na ulici v Bratislave jedného predstaviteľa, sa mi toto plemeno začalo naozaj páčiť. Vtedy som si povedal, že keď raz budem mať rodinný dom, budem i ja patriť k šťastlivcom, ktorí sa môžu pýšiť týmto skvostom.

Vtedy ešte chovateľská stanica Spirit of Bloodhound neexistovala. Mal som len jedného psa, s ktorým som chcel chodiť na výystavy. Bohužial však nespĺňal výstavné kritériá, a tak som si ho nechal ako domáceho miláčika. Približne o dva roky neskôr som si kúpil od pána Ivana Richtera psíka, dosahujúceho vynikajúce výstavné výsledky. Vtedy začala fungovať chovateľská stanica Spirit of Bloodhound.

Postupom času som si z Holandska a Belgicka dokúpil ďalšie členky rodiny od svetovo známych chovateľov ako sú napríklad du Noble Limier či of the Linden-Trees, s ktorými som jazdil po výstavách, dá sa povedať po celej Európe. Začiatky boli veľmi ťažké, ale ako som spomenul, na Slovensku v tých časoch kvalita tohto plemena (s výnimkou dvoch - troch jedincov) nebola až taká vysoká ako v Belgicku alebo Holandsku. V súčasnosti mám 4 fenky a jedného prekrásneho psa, ktorých fotky si môžete pozrieť na stránke.